شما اینجا هستید: خانه / تجزیه‌ی فنی بافت پارچه / تشخیص مسیر تار و پود پارچه
تشخیص مسیر تار و پود پارچه

تشخیص مسیر تار و پود پارچه

ـ  در کل تراکم تار در پارچه بیشتر از پود است چون در هنگام تولید از لحاظ اقتصادی با صرفه تر است . این عمل باعث بالا رفتن تولید و صرفه جوئی در وقت می شود زیرا در هنگام بافندگی، هر چه تعداد عمل پودگذاری  بیشتر باشد زمان بافندگی بیشتر می شود و در نتیجه تولید کاهش می یابد.

ـ همیشه نخ های دو یا چند لای تابیده شده برای استفاده در نخ کشی تار بکار گرفته می شود. {در صورتی که در پارچه ی نمونه ، هم نخ تابیده شده چند لا و هم نخ تابیده شده یک لا وجود داشته باشد.}

ـ هر قسمت از پارچه که دارای تراکم بیشتری باشد، در بیشتر مواقع نشان دهنده ی مسیر تار است.

ـ در پارچه های راه راه طولی، جهت  راه راه، نشان دهنده ی مسیر تار می باشد. اصولا پارچه های راه راه در مسیر تار بافته می‌شوند.

ـ وجود نخ های رنگی متعدد نشان دهنده ی مسیر تار در پارچه

  می باشد .

  در طرح های پیچازی { چهار خانه } اگر چهار خانه های شکل گرفته درطرح ، به صورت مستطیل نمایان شده بودند ، ضلع کوچکتر مستطیل بیانگر مسیر پود  در پارچه می باشد .

ـ وجود شکاف های طولی  نوری در پارچه از دیگر راه های شناسایی مسیر تار در پارچه می باشد . این شکافها براساس  فاصله پره های  شانه در هنگام بافت ایجاد شده اند ؛ که هر چه تراکم تار کم تر باشد شکافهای نوری بیشتردر سطح پارچه مشاهده می شود .

  پس از شناسایی دقیق روی پارچه و مسیر تار و پود آن ،  گوشه سمت چپ در قسمت پائین  پارچه را با قیچی برش می زنیم تا امر شناسایی روی پارچه برای دفعات بعد بسهولت انجام گیرد .

درباره میرخلیلی

میرخلیلی
۱۵ سال سابقه تدریس در زمینه‌های: طراحی با کمک رایانه - طراحی پارچه و لباس با نرم‌افزار - نرم‌افزارهای آزاد و متن‌باز - واژه‌پرداز و ارائه مطلب

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

دو + نه =

رفتن به بالا